Nie wyrzucaj elektrośmieci - naprawiaj elektronikę i zadbaj o środowisko!

Małe rzeczy mogą zmienić świat i poprawić nasze środowisko.
To co robisz ma wielkie znaczenie !
admin_panel_settings
Admin
2021-04-12 10:39:29

Z pewnością każdy z nas spotkał się już, w swoim życiu, ze zjawiskiem jakim są elektrośmieci. Niejednokrotnie kupując nowe sprzęty do domu takie jak: żelazko czy pralka, ale również wymieniając baterie w małych urządzeniach, tworzymy elektroodpady. Są ich naprawdę ogromne ilości. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak właściwie poddać je utylizacji. Ma to ogromne znaczenie dla naszego środowiska, dlatego podejmujemy ten temat, aby przybliżyć Ci możliwości oraz rozwiązania pozbywania się różnych elektroodpadów.

Elektrośmieci – co to takiego?

Najprościej mówiąc elektrośmieci to wszelki sprzęt elektroniczny i elektryczny, który został zużyty bądź jego naprawa jest niemożliwa. Może on działać zarówno na prąd czy baterie. Będą to różnego rodzaju zabawki czy gadżety, ale również telewizory, stare komputery, lodówki bądź zużyte świetlówki i LEDy. To zaledwie kilka przykładowych rodzajów elektrośmieci, które każdego dnia produkuje każdy z nas. Właśnie dlatego ten temat powinien być nam bliski. Będąc świadomym konsumentem, możemy nie tylko ograniczyć szkodliwe skutki pozostawiania elektrośmieci w nieodpowiednich miejscach, ale również nauczy się naprawiać uszkodzone rzeczy, nie wyrzucając ich w pierwszym odruchu.

Ile kilogramów elektrośmieci produkujemy w ciągu roku?

Niestety problem elektrośmieci jest naglący, lecz bardzo mało się o nim mówi. Nieświadomość, ale także brak informacji co do utylizacji takich śmieci powoduje, że każdy z nas w ciągu roku produkuje ok. 8 kg elektrośmieci. Być może wydaje Ci się, że nie jest to imponująca liczba. Zatem musisz wiedzieć, że w sumie wszyscy ludzie produkują rocznie ponad 54 tony elektroodpadów. Z pewnością jest to ogromna ilość, której świadomość powinna w nas wzbudzić impuls do zmiany. Oczywiście jeżeli są to wielkogabarytowe śmieci, potrafimy sobie z nimi poradzić. Wiemy, gdzie należy oddać zużytą pralkę czy stary telewizor. Jednak co w przypadku gdy zepsuje nam się ładowarka lub przerwie kabel? Czy pamiętamy, aby właściwie go zutylizować czy raczej nie zawracamy sobie tym głowy? Każde takie działanie przekłada się na liczbę elektrośmieci, która stale obciąża i zanieczyszcza naszą planetę.

Naprawa używanych sprzętów RTV i AGD to dobry nawyk!

W dobie ogromnej dostępności wszelkich dóbr, nauczyliśmy się pozbywać rzeczy, które się zepsuły i zastępować je nowymi. Przetarły nam się buty? Wyrzucamy i kupujemy nowe. Zrobiliśmy dziurę w kieszeni kurtki? Wyrzucamy i kupujemy nową. Takie zachowanie przekłada się również na sprzęty, których używamy przecież każdego dnia. Warto jednak zastanowić się czy aby na pewno nie możemy naprawić naszej lodówki czy pralki. Oczywiście nie można jednoznacznie określić, czy dany sprzęt opłaca się naprawiać czy jednak nadaje się on jedynie do utylizacji. Nie mniej jednak samo sprawdzenie alternatywy pozwala nam podjąć odpowiednie działania i stać się świadomym konsumentem. Przy tej okazji warto zobaczyć czy posiadane przez nas sprzęty elektroniczne, których dawno nie używaliśmy, będą nadawały się do ponownego użytku. Może okazać się, że telefon, który do niedawna używaliśmy po niewielkiej naprawie, będzie mógł posłużyć innej osobie.

Poznaj rynek wtórny urządzeń elektronicznych

Niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, gdzie ktoś kupował auto z drugiej ręki. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na samochód prosto z salonu, dlatego taki rynek ma naprawdę dużo klientów i prężnie się rozwija. Nie inaczej jest w przypadku wszelkich urządzeń RTV i AGD. Często posiadamy sprawne sprzęty, które doskonale posłużą komuś innemu. Oczywiście nie będą to urządzenia bez żadnej skazy i należy mieć tego świadomość. Właśnie dlatego oddając zużyte sprzęty, sprawdź czy są one sprawne. Jeżeli nie – oddaj je do jednego z wielu serwisów napraw w Polsce. Jest ich coraz więcej, dlatego, że podnosi się świadomość ekologiczna ludzi. Wiedzą oni, że rynek wtórny urządzeń elektronicznych to doskonałe miejsce na pozbycie się zalegającej w garażu elektroniki. Zobaczysz, że to co dla Ciebie jest nieużyteczne, komuś innemu pozwoli zaspokoić swoje potrzeby i nabyć w okazyjnej cenie niezbędny sprzęt domowy.

Array ( )